دکتر منصور رستگار فسائی

مصاحبه با خبرگزاری شبستان :شاهنامه فردوسی مدرسه ی فضیلت‌های ایرانی است ا

خبر : ۱۳۲۶۳۳ ۱۳ : ۴۷  - ۱۳۹۱/۲/۲۵ سرویس : خراسان رضوی

ا شاهنامه فردوسی مدرسه فضیلت‌های ایرانی است ا

شاهنامه‌پژوه بزرگ در ایران و جهان با بیان اینکه درس فضیلت های ایرانی در شاهنامه فردوسی نمایان است، گفت: شاهنامه فردوسی مدرسه فضیلت های ایرانی است.

 

به گزارس خبرگزاری شبستان از مشهد، منصور رستگارفسائی، شاهنامه‌پژوه بزرگ در ایران و جهان صبح امروز(25 اردیبهشت) در همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با اشاره به اینکه فردوسی ناشناخته برای شناختن زمان های زیادی را می طلبد، اظهار داشت: شاهنامه فردوسی مدرسه فضیلت های ایرانی است.

 

وی با تاکید بر این که نباید عزم فردوسی‌وار را فراموش کنیم، اظهار داشت: زندگی فردوسی از دوران تولد تا پایان عمرش کتاب عبرت دهنده انسان است.

 

شاهنامه‌پژوه بزرگ ایران و جهان گفت: مقالات با ارزشی را می‌توان در محدوده‌‌ی پژوهش‌های خارج از ایران یافت و باید برای رسیدن به این مقصود نیز تلاش‌هایی صورت بگیرد.

 

رستگار فسائی در ادامه اضافه کرد: در تهیه‌ی فهرست مقالات نباید تنها بر کتاب‌شناسی‌ها و فهرست‌های از پیش تعیین شده تکیه داشت،زیرا این مهم باعث می‌شود تا خلاقیت اثر پایین آمده و مقالات دیگری نیز که گمنام مانده‌اند مطرح نشوند.

 

وی افزود: زندگی فردوسی نمودار انسان با عزم و اراده ایرانی است که در جستجوی هدف است و فردوسی با پشت سر گذاشتن سختی ها و مشکلات زیادی توانست با تنظیم شاهنامه نخستین درس کار و کوشش را به انسانها ارائه دهد.

 

رستگار فسائی با بیان اینکه نیاکان برای فردوسی یادآور زبان، ادب و فرهنگ بود، تصریح کرد: فردوسی در زمانی که میراث های ارزشی و فرهنگی ایران در حال نابودی بود به ایران جان داد که این جان دادن همواره سرشار از معنویت و ایمان به خدا و ارزشهای الهی است.

 

وی در پایان با یادآوری سختی‌ها و رنج‌هایی که ابوالقاسم فردوسی در نظم شاهنامه داشته، درس او را به مردم امروز بیان کرده و افزود: زمانی‌که اراده می‌کنیم کاری را انجام دهیم، علی‌رغم سختی‌ها و مشکلاتی که پیش رو داریم، عزم فردوسی وار را فراموش نکنیم.

 

 

پایان پیام/

 

نویسنده : منصور رستگار فسایی : ٥:٢٤ ‎ب.ظ ; شنبه ٦ خرداد ،۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم