دکتر منصور رستگار فسائی

استاد سيدجعفر شهيدي درگذشت

ا

استاد دکترسيدجعفر شهيدي فرزند سيدمحمد سجادي كه از دانشمندان و مفاخر بزرگ ادبي ايران به‌شمار مي‌رفت، در سال 1297 هجري شمسي در شهر بروجرد به دنيا آمد.
وي دوران تحصيل ابتدايي و اندكي از متوسطه را در بروجرد و سپس ادامه آن را در تهران به پايان رسانيد.


نام خانوادگی استاد شهيدي قبلا سجادي  بود كه بعدها تغيير شهرت داده و با نام شهيدي در مراكز علمي و دانشگاهي شهرت پيدا كردند.


ایشان چند سالي را براي خواندن درس طلبگي در قم سپريکردند و محضر آيت‌الله بروجردي و بسياري از مراجع و بزرگان ديني را درك كردند. برخورد با شادروان محمد معين باب آشنايي و معرفي وي ایشانرا با استاد معین گشودو ایشان بااخذ درجه دكتري زبان وادبیات فارسی با امتياز والا به استادي دانشكده ادبياترسیدند و 
بعد از مرگ استاد مرحوم معين، شهيدي مسئوليت اداره سازمان لغت‌نامه دهخدا را بر عهده گرفت. او در زمينه‌هاي ادب عرب و فارسي استادي بنام بود و درك محضر و مجالست  استاداني نظير بديع الزمان فروزانفر، دهخدا، جلال همايي و محمد معين اعتبار علمي و معنوي او را دو چندان كرده بود وخدمات ارزنده ی وی دراتمام لغت نامه ی دهخدا و شرح مثنوی شریف و ترجمه س نهج البلاغه ُهرگز از خاطر اهل ادب و فرهگ فراموش نخواهد گشت.


تأليفات و مقالات علمي و ادبي اين استاد بزرگ فراوان است كه از جمله آنان مي‌شود به اين آثار اشاره كرد: زندگينامه ابوذر غفاري، انقلاب بزرگ، زندگي حضرت سجاد (ع)، زندگاني حضرت فاطمه (س)، زينب (س) شيرزن كربلا، محدوديت در اسلام، جنايتكاران چه مي‌انديشند، تصحيح و حاشيه بر كتاب دره نادره، ميرزا محمد خان استر آبادي كه از نثرهاي مصنوع متكلف است و تعليقات شهيدي بر آن و بررسي دقايق و مشكلات تنها با خامه قدرتمند وي توانست مقبوليت عامه پيدا كند.

استادشهيدي تا پيش از بيماري‌اش در مقطع دكتري ادبيات فارسي چند ساعتي را به افاضه علمي مشغول بود و بقيه اوقات را در سازمان لغت‌نامه دهخدا به نظارت و مديريت سپري مي‌كرد.

 

نویسنده : منصور رستگار فسایی : ٦:۱٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٤ دی ،۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم