دکتر منصور رستگار فسائی

کتاب علی اصغر حکمت شيرازی


علی اصغر حکمت شیرازی به روایت منصور رستگار فسایی

سرويس: /فرهنگ و/
کد خبر :10079

1385/8/1
11:37


خبرگزاري دانشجويان ايران - فارس

علی اصغر حکمت شیرازی به روایت منصور رستگار فسایی کتاب « علی اصغر حکمت شیرازی » نوشته دکتر منصور رستگار فسایی توسط انتشارات طرح نو منتشر و به بازار آمد.

نویسنده کتاب یادشده در گفت و گو با خبرنگار سرویس کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس اظهار داشت: حکمت نوه میرزا حسن فسایی، مؤلف فارس نامه ناصری است که با  ُ38   واسطه نسب  او به حضرت علی می رسد.

وی افزود: علی اصغر خان حکمت شاید نظام الملک دیگری در این کشور بوده است ، او  از کودکی در یک خانواده دینی و مذهبی بزرگ شده، همه قرآن را حفظ داشته و سالی 3 یا 4 ماه روزه می گرفته و در تقوا و فضیلت بی نظیر است.

دکتر رستگار فسایی یادآور شد: او کسی است که از 1312 تا 1317 سکان دار کشتی فرهنگی ایران است، او دانشگاه تهران را تأسیس می کند و حتی لغت دانشگاه را او می سازد و اولین رئیس دانشگاه تهران نیز می شود.

حکمت دانشکده معقول و منقول را ایجاد می کند، دانشسرای عالی و دانشکده فنی را تأسیس می کند.

مدارس ابتدایی و متوسطه را در ایران سامان می دهد و کلاس های مبارزه با بی سوادی را راه اندازی می کند. در کنار این ها او کتابخانه ملی و فرهنگستان، سازمان تربیت بدنی را بوجود آورده و استادیوم امجدیه را می سازد. ضمن اینکه کاوش های باستان شناسی را سرو سامان می دهد، موزه ایران باستان، پارس و حضرت معصومه را در قم می سازد.

دکتر رستگار فسایی همچنین ایجاد آرامگاه فردوسی، سعدی، حافظ، ابن سینا و ابوالفتوح رازی توسط حکمت را یادآور شد و گفت: برای اولین بار او بود که کنگره هزاره فردوسی را در سال 1313 ایجاد کرد و  کنگره هفتصدمین تصنیف گلستان و بوستان را برگزار کرد.

او افزود: علی اصغرخان حکمت اولین تفسیر عظیم قرآن را که کشف الاسرار میبدی است در دانشگاه تهران تصحیح می کند و بسیاری از آیات و سوره های قرآنی را به شعر فارسی در می آورد و اولین کتاب تعلیم قرآن را برای کودکان و نوجوانان می نویسد، تاریخ ادبیات براون و آثار شکسپیر را ترجمه می کند و به 3 زبان عربی، انگلیسی و فرانسه تسلط دارد و حتی در زبان اردو نیز اطلاعاتی دارد.

رستگار فسایی یادآور شد: کارهای فرهنگی که حکمت به عنوان سفیر ایران در هند کرده معروف است. او همچنین با آدم هایی مثل ابو کلام آزاد، نهرو و گاندی، آشنایی و دوستی داشته است.

او در پایان با بیان اینکه حکمت فارسی سره نویس و شاعر بود گفت: کارهای سیاسی این استاد فقید دانشگاه را دون شأن شخصیت علمی و فرهنگی او می دانم.

وی افزود: او 60 سال خاطرات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خود را هر شب نوشته که در 60 دفتر جمع شده که دکتر محمد دبیر سیاقی 4 جلد از آن را منتشر کرده است.
 


انتهای پیام

نویسنده : منصور رستگار فسایی : ٩:٠٩ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٤ آبان ،۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم