جند گفتگو با شبستان ۳

   کد خبر : 84062315101908     سرويس : فرهنگي     زمان : 16:10   چهارشنبه 23 شهريور  1384   print.gif  send2friends.gif                                                 ۱۱    روز شعر پارسی(4)/ دکتر منصور رستگار فسایی: ایرانیان ضرورت شناساندن فرهنگ خودشان را درک نکرده اند  

84062315101908-1-I.jpg   
.

گروه ادب: دکتر منصور رستگار فسایی گفت: با آثار درخشانی که در ادبیات یک صدساله اخیر فارسی عرضه شده است، مطمئنا ادب معاصر ما ظرفیت کاملی برای جهانی شدن دارد.

این محقق و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار شبستان، با اشاره به جاذبه های هنری شعر امروز، اظهار داشت: شعر امروز به دلیل وجود جنبه های زیبایی شناختی هنری، فرهنگی و زبانی، پذیرش اجتماعی پیدا کرده است و مردم ما همان طور که در گذشته شعر بزرگانی چون حافظ و سعدی را حفظ می کردند امروز علاوه بر حفظ آنها شعر شاعران معاصر را هم به خاطر می سپارند و با آن به خوبی رابطه برقرار می کنند و این نشان دهنده این است که شعر امروز توانسته مجموعه شادی ها و غم ها و آرزوها و تمنیات اجتماع را در خودش منعکس کند.
وی افزود: شعر معاصر ما چه آن را در بازه صد ساله اخیر در نظر بگیریم و چه بعد از تحولی که نیما در شعر ایجاد کرد، ادبیات ملت بوده است یا دست کم سعی کرده است ادبیات مردمی باشد. و وقتی ادبیاتی مردمی باشد چون احساس انسان ها در یک دوره از تاریخ یکسان است پس به تبغ ظرفیت جهانی شدن را هم دارد.
وی با تاکید بر ظرفیت ترجمه پذیری شعر معاصر فارسی، تصریح کرد: مشکل ما این نیست که ظرفیت ترجمه پذیری در شعر و ادب امروز ما وجود ندارد، چنانکه شواهد هم این را تایید می کند. بلکه مشکل اینجاست که ایرانی ها هنوز ضرورت شناساندن فرهنگ و ادب خودشان را به دنیا آن گونه که شایسته است درک نکرده اند و تا کنون در این زمینه منفعل بوده اند.
دکتر رستگار فسایی در پایان به نقش موثر نقد در بالا بردن کیفیت آثار ادبی اشاره کرد و افزود: امروز در زمینه معرفی آثار ادبی معاصر خودمان به دنیا با دو مشکل فردی و اجتماعی رو در رو هستیم. مشکل فردی بر می گردد به ذهنیت اشتباه بعضی شاعران امروز که با دیدی محلی و منطقه ای به قضایا نگاه می کنند و دامنه انسان ها را به انسان های ایرانی محدود می کنند و مشکل اجتماعی که در حقیقت یک عیب فرهنگی است مجذوبیت در برابر بیگانگان است.
پایان پیام/

                                                   ۱۲

بعثت رسول اکرم(ص) / دکتر منصور رستگاری فسایی: مبعث پیامبر(ص) راهگشای یک اندیشه تازه در ادبیات است  

84060818062808-1-I.jpg   
.

گروه ادب: دکتر منصور رستگاری فسایی گفت: ادبیات فارسی، مفتخر به این است که زیباترین تصاویر و روشن ترین اندیشه های اسلامی را در خود منعکس کرده است.

استاد دانشگاه شیراز در گفتگو با خبرنگار شبستان، اظهار داشت: ادبیات کلاسیک ایران، به عنوان یک فرهنگ همواره بیانگر علایق میل و اندیشه های عرفانی شاعران بوه است به همین دلیل از آغاز ادبیات فارسی، اشعار حماسی، غنایی و تعلیمی ما، با اندیشه های اسلامی مدارانه همراه می شود.
وی افزود: رسول اکرم(ص) یکی از ستون های استوار زندگی فرهنگی و مذهبی مردم است و در هر متن فارسی چه شعر چه نثر، شاعران و نویسندگان ایرانی، شخصیت این بزرگوار را تجلی بخشیده اند و بعد از حمد و ثنای خدا، به مدح و منقبت رسول الله پرداخته اند.
دکتر رستگار فسایی ادامه داد: سعدی در مقدمه گلستان و بوستان خود، از پیامبر اکرم(ص) سخن می گوید و فردوسی در اثر حماسی خود، شاهنامه، رسول خدا را کشتی بال هدایت و رهبر زورق نجات انسان ها معرفی کند و این بزرگوار، در دید غنایی و عاشقانه سعدی، یک معشوقه ابدی و محبوب جلوه می کند که ماه نیز از جمال او در شگفتی مانده است.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: در دیدگاه شاعران ایرانی، رسول الله مرکز نوعی جهان بینی تازه و مبشر عدالت و انسانیت است که همواره نمادی از محبت انسانیت و نواندیشی است که جلوه های مطلوب الهی در وجود نازنینش متبلور شده است.
وی در پایان بعثت پیامبر(ص) را میلاد یک نور تازه در ادبیات عنوان کرد و گفت: بعثت رسول اکرم(ص) راهگشای یک اندیشه تازه و یک تفکر توام با عدالت و انسانیت در ادبیات است و صلح دوستی و دوستداری ارزشهای اسلامی را قائم به ذات این بزرگوار می کند.

                                              ۱۳

دكتر رستگار فسايي : شاهنامه فردوسي پادزهر تلخي‌هاي تهاجم فرهنگي است  

گروه ادب : شاهنامه فردوسي برآورده‌ از فرهنگ و آرزوهاي مردم ايران بود و به همين دليل است كه شاهنامه تبديل به كتاب جاودانه هويت ايراني و آرمان هاي ايراني شده است .

دكتر منصور رستگار فسايي استاد دانشگاه شيراز در گفتگو با خبرنگار شبستان ، درباره تفكر فردوسي در احياي هويت ملي و ديني ايرانيان عنوان كرد : فردوسي بيش از هزار سال است كه نماينده و نشان‌دهنده فرهنگ ملي و ايراني ماست .
او با درك صحيح از فراز و نشيبهاي روزگار خويش و نشان دادن راهكارهاي درست ، يك متن مقدس ملي با عنوان شاهنامه را سروده است .
وي افزود : فردوسي آنچه كه خواست و آنچه كه كرد ، برآمده از فرهنگ و آرزوهاي مردم ايران بود و به همين دليل است كه شاهنامه تبديل به كتاب جاودانه هويت ايراني و آرمان هاي ايراني شده است . كتابي كه بيانگر گذاشته و آينده ملت ايران است .
دكتر فسايي ادامه داد :‌ فردوسي مي‌خواهد خدايي را به مردم معرفي كند كه محور فضيلت ها و خوبي‌ها است ، خدايي كه پاكي و فضيلت و تقوا و انسانيت را به مردم آموخته است .
اين استاد دانشگاه در ادامه به هويت ملي ايراني اشاره كرد و گفت : خوشبختانه در فرهنگ ايراني همواره تهاجم بيگانگان با پادزهر روبرو بوده است و شاهنامه فردوسي پادزهر و درمان تلخي‌هاي تهاجم فرهنگي مي‌باشد و اگر ما به ياد بياوريم كه ملتي هستيم كه هرگز به انحراف كامل‌ تن در نداده ايم و قادر به رفع مشكلات خويش هستيم و در ميدان تفكر استوار و پاي برجا ، هيچ‌گاه بيگانان نمي‌توانند بر فرهنگ و هويت ما تاثيري داشته باشند .
اين شاهنامه پژوه معاصر به تفكرات شيعي فردوسي اشاره كرد و تصريح كرد : فردوسي شيعه مذهب بود كه به عقايد ديگران نيز احترام مي‌گذاشت و به اديان و مذاهب ديگر توهين نمي‌كرد و از بزرگان آنها با احترام ياد مي‌كرد .
فردوسي با صراحت و شهامتي كه شايسته يك ايراني است ، از سرودن شاهنامه سربلند و سرافراز بيرون آمد و در سرتاسر آن عصاره فرهنگ قرآني و اسلامي را نشان مي‌دهد .
پايان پيام /             

                                                

    

/ 0 نظر / 11 بازدید