کتاب علی اصغر حکمت شيرازی


علی اصغر حکمت شیرازی به روایت منصور رستگار فسایی

Archive.gif

سرويس: /فرهنگ و/
کد خبر :10079

1385/8/1
11:37


خبرگزاري دانشجويان ايران - فارس

علی اصغر حکمت شیرازی به روایت منصور رستگار فساییکتاب « علی اصغر حکمت شیرازی » نوشته دکتر منصور رستگار فسایی توسط انتشارات طرح نو منتشر و به بازار آمد.

نویسنده کتاب یادشده در گفت و گو با خبرنگار سرویس کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس اظهار داشت: حکمت نوه میرزا حسن فسایی، مؤلف فارس نامه ناصری است که با  ُ38   واسطه نسب  او به حضرت علی می رسد.

وی افزود: علی اصغر خان حکمت شاید نظام الملک دیگری در این کشور بوده است ، او  از کودکی در یک خانواده دینی و مذهبی بزرگ شده، همه قرآن را حفظ داشته و سالی 3 یا 4 ماه روزه می گرفته و در تقوا و فضیلت بی نظیر است.

دکتر رستگار فسایی یادآور شد: او کسی است که از 1312 تا 1317 سکان دار کشتی فرهنگی ایران است، او دانشگاه تهران را تأسیس می کند و حتی لغت دانشگاه را او می سازد و اولین رئیس دانشگاه تهران نیز می شود.

حکمت دانشکده معقول و منقول را ایجاد می کند، دانشسرای عالی و دانشکده فنی را تأسیس می کند.

مدارس ابتدایی و متوسطه را در ایران سامان می دهد و کلاس های مبارزه با بی سوادی را راه اندازی می کند. در کنار این ها او کتابخانه ملی و فرهنگستان، سازمان تربیت بدنی را بوجود آورده و استادیوم امجدیه را می سازد. ضمن اینکه کاوش های باستان شناسی را سرو سامان می دهد، موزه ایران باستان، پارس و حضرت معصومه را در قم می سازد.

دکتر رستگار فسایی همچنین ایجاد آرامگاه فردوسی، سعدی، حافظ، ابن سینا و ابوالفتوح رازی توسط حکمت را یادآور شد و گفت: برای اولین بار او بود که کنگره هزاره فردوسی را در سال 1313 ایجاد کرد و  کنگره هفتصدمین تصنیف گلستان و بوستان را برگزار کرد.

او افزود: علی اصغرخان حکمت اولین تفسیر عظیم قرآن را که کشف الاسرار میبدی است در دانشگاه تهران تصحیح می کند و بسیاری از آیات و سوره های قرآنی را به شعر فارسی در می آورد و اولین کتاب تعلیم قرآن را برای کودکان و نوجوانان می نویسد، تاریخ ادبیات براون و آثار شکسپیر را ترجمه می کند و به 3 زبان عربی، انگلیسی و فرانسه تسلط دارد و حتی در زبان اردو نیز اطلاعاتی دارد.

رستگار فسایی یادآور شد: کارهای فرهنگی که حکمت به عنوان سفیر ایران در هند کرده معروف است. او همچنین با آدم هایی مثل ابو کلام آزاد، نهرو و گاندی، آشنایی و دوستی داشته است.

او در پایان با بیان اینکه حکمت فارسی سره نویس و شاعر بود گفت: کارهای سیاسی این استاد فقید دانشگاه را دون شأن شخصیت علمی و فرهنگی او می دانم.

وی افزود: او 60 سال خاطرات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خود را هر شب نوشته که در 60 دفتر جمع شده که دکتر محمد دبیر سیاقی 4 جلد از آن را منتشر کرده است.  


انتهای پیام

/ 2 نظر / 47 بازدید
کاظم برآبادی

سلام استاد وبلاگتان را در وبلاگم معرفی کردم تا تشکری باشد برای آن کلاس دو ساعته که شما گفتيد و بنده آموختم مرا به ياد داريد؟ خبرنگاری که در هتل مزاحمتان شد...

عليرضا مقيمی يزدی

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست. هر کجا هست خدايا به سلامت دارش. ديروز يکی از بهترين روزهای زندگيم بود. در خدمت يکی از پرکارترين، مهربان ترين و با صفاترين مردان اين سرزمين بوديم. به سادگی سخن می گفت ولی با هر کلمه اش انسان را به ژرفای انديشه می برد. بهترين هديه عمرم را ديروز از دست شما گرفتم. که اميدوارم لايق اينهمه مهر و محبت باشم. در ضمن جناب دکتر کاويانی از نامه محبت آميز شما سپاسگزاری کرد و نوشته زيبای شما را وسيله ای ديد برای پشتکار بيشتر و تلاش مضاعف. اميد که در پناه يزدان پاک هميشه خوب و خوش و خرم باشيد. تا درودی ديگر دو صد بدرود ويزدان پاک نگاهبانتان.