قصه های شاهنامه ی فردوسی

به نام خداوند جان وخرد<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

قصه های شاهنامه

آخرین کار من در زمینه ی شاهنامه پژوهی فراهم آوردن کتابی است به نام "قصه های شاهنامه  " که ذر 8 جلد و بیش از 1200 صفحه در خرداد ماه 1385 به وسیله ی مرکز نشر میراثبان در تهران  به قیمت 10000 تومان انتشار یافته است .

من این کتاب را با هدف آشنا کردن نوجوانان و جوانان و کسانی که از خواندن نثر امروزی فارسی  بیش از شعرکهن ما  لذ ت می برند  تلخیص کرده ام و برآن بوده ام تا محتوای شاهنامه را بانثری روان و زبانی ساده و همه فهم  در اختیار فارسی زبانان و فارسی خوانان بگذارم اما گاه به گاه نمونه هایی از شعر فردوسی را در بهترین مناسبتهای معنایی بر متن افزوده ام تا طعم شیرین شعر فردوسی را هم به خوانندگان بچشانم تا بدین ترتیب   اولاخوانندگان بتوانند شاهنامه و درونمایه های آن را بشناسند  وثانیا اگر درکی درست از این اثر جاودانه یافتند . تشویق شوند تا متن اصلی  شاهنامه  راهم بخوانند و با شعرو شعور سترگ شاهنامه و فردوسی آشنا شوند .

خوشبختانه د همین یکی دو ماه اخیرکه این کتاب منتشر شده است  کسانی را دیده ام که "قصه های شاهنامه" را ا خوانده اند و از من خواسته اند  که چاپ خوبی از شاهنامه را به آنها معرفی کنم اما متاسفانه   ما هنوز چاپ خوبی از شاهنامه برای این گروه نداریم زیرا چاپهای شاهنامه یابازاری و پر از غلط هستند یا چاپ سنگی طبع شده اند که جوانان را به خواندن آنها رغبتی نیست یاچاپهای ممتاز تحقیقی هستند  جون چاپ استاددکتر  خاتقی مطلق که علاوه بر گرانی و حجم عظیم آن هنوز همه ی آن به چاپ نرسیده است  و فقط 6 جلد آن چاپ شده است و قیمت  آن هم نزدیک به 500 دلار است . راستی  با همه ی علاقه یی که همه ی ما به شاهنامه داریم چرا هنوز یک شاهنامه ی صحیح و خوب ولی ارزان و قابل دسترس را  به چاپ نرسانده ایم ؟

من فکر میکنم تا رسیدن به آن روز  تدوین یک خلا صه ی  خوب از شاهنامه  می تواند خلا ی  موجود شاهنامه یی برای جوانان و نوجوانان را پر کند و بر خیل شاهنامه خوانان بیفزاید. از روزگار شادروان فروغی تا به امروز خلاصه های فراوانی از شاهنامه فراهم امده است که هریک به سهم خود بسیار خوب هم بوده اند اما مخاطب شناسی تلخیص شاهنامه  بسیار مهم است .ما باید بدانیم که این خلاصه ها را برای جه کسانی می نویسیم و میزان سواد فارسی  و سن وسوابق ذهنی خوانندگان  این خلاصه ها تا جه حد است تا سود خواندن شاهنامه را همگانی سازیم..

 

 

/ 9 نظر / 126 بازدید

ضمن سلام و تبریک وارزوی تداوم سلامتی شما را خوا ستارم

علیرضا ملک

خیلی خوب

علیرضا ملک

عالی [لبخند]

خلاصه ای از شاهنامخ بنویس نه در مورد خودت

خوب بود

ننن

بد بود[دلشکسته][اوغ][اوه][گریه][عصبانی][سبز]

ننن

[بغل][دلقک]

ننن

خوب[شرمنده][وحشتناک][خمیازه]

فرهنگسرای ملل

با سلام و عرض ادب .از شما دعوت میشود در جلسات آزاد شاهنامه خوانی استاد شجاع پور که روزهای سه شنبه از ساعت 18-16 در فرهنگسرای ملل برگزار میشود شرکت فرمایید ./پارک قیطریه .22215062 .