جند گفتگو با شبستان ۴

                                                   ۱۵

دكتر رستگار فسايي : شاهنامه فردوسي پادزهر تلخي‌هاي تهاجم فرهنگي است  

گروه ادب : شاهنامه فردوسي برآورده‌ از فرهنگ و آرزوهاي مردم ايران بود و به همين دليل است كه شاهنامه تبديل به كتاب جاودانه هويت ايراني و آرمان هاي ايراني شده است .

دكتر منصور رستگار فسايي استاد دانشگاه شيراز در گفتگو با خبرنگار شبستان ، درباره تفكر فردوسي در احياي هويت ملي و ديني ايرانيان عنوان كرد : فردوسي بيش از هزار سال است كه نماينده و نشان‌دهنده فرهنگ ملي و ايراني ماست .
او با درك صحيح از فراز و نشيبهاي روزگار خويش و نشان دادن راهكارهاي درست ، يك متن مقدس ملي با عنوان شاهنامه را سروده است .
وي افزود : فردوسي آنچه كه خواست و آنچه كه كرد ، برآمده از فرهنگ و آرزوهاي مردم ايران بود و به همين دليل است كه شاهنامه تبديل به كتاب جاودانه هويت ايراني و آرمان هاي ايراني شده است . كتابي كه بيانگر گذاشته و آينده ملت ايران است .
دكتر فسايي ادامه داد :‌ فردوسي مي‌خواهد خدايي را به مردم معرفي كند كه محور فضيلت ها و خوبي‌ها است ، خدايي كه پاكي و فضيلت و تقوا و انسانيت را به مردم آموخته است .
اين استاد دانشگاه در ادامه به هويت ملي ايراني اشاره كرد و گفت : خوشبختانه در فرهنگ ايراني همواره تهاجم بيگانگان با پادزهر روبرو بوده است و شاهنامه فردوسي پادزهر و درمان تلخي‌هاي تهاجم فرهنگي مي‌باشد و اگر ما به ياد بياوريم كه ملتي هستيم كه هرگز به انحراف كامل‌ تن در نداده ايم و قادر به رفع مشكلات خويش هستيم و در ميدان تفكر استوار و پاي برجا ، هيچ‌گاه بيگانان نمي‌توانند بر فرهنگ و هويت ما تاثيري داشته باشند .
اين شاهنامه پژوه معاصر به تفكرات شيعي فردوسي اشاره كرد و تصريح كرد : فردوسي شيعه مذهب بود كه به عقايد ديگران نيز احترام مي‌گذاشت و به اديان و مذاهب ديگر توهين نمي‌كرد و از بزرگان آنها با احترام ياد مي‌كرد .
فردوسي با صراحت و شهامتي كه شايسته يك ايراني است ، از سرودن شاهنامه سربلند و سرافراز بيرون آمد و در سرتاسر آن عصاره فرهنگ قرآني و اسلامي را نشان مي‌دهد .

                                      ۱۶   کد خبر : 24537     سرويس : فرهنگي     زمان : 15:13   دوشنبه 23 اسفند  1383   print.gif  send2friends.gif   رستگار فسايي: نوروز سرشار از معنويت هاي ايراني است  

گروه ادب: شاعران نوروز را روز آغاز افرينش و روز خلقت انسان دانسته اند و در اشعار خود آن را وصف كرده اند.

به گزارش خبرگزاري شبستان، دكتر رستگار فسايي استاد دانشگاه ،با بيان اين مطلب افزود: نوروز يك جشن عمومي براي مردم ايران است كه سرشار از معنويت هاي ايراني است واين معنويت ها تفكيك پذير هم نيستند.

وي خاطر نشان كرد: يك ايراني با رفتارها و اخلاقي كه در نوروز از خود نشان مي دهد، باورهاي مذهبي خود را به نمايش مي گذارد.

اين استاد دانشگاه با اشاره به شباهت بهار و رستاخيز عنوان كرد: طبق فرمايش امام صادق(ع)، در نوروز آفتاب عالمتاب بر ذرات كائنات طلوع مي كند و به فرمان خدا، گلها مي رويند. در اين روز كشتي نوح بر ساحل نشست و جبرئيل امين بر رسول خدا (ص) نازل شد و امير المومنين (ع) خانه كعبه را از بتها پاك كردو...

دكتر فسايي ادامه داد: شاعران ما نوروز را روز آغاز آفرينش و روز خلقت آدم دانسته اند ودر اشعار خود زيباييهاي بهار را به همراه مضامين عرفاني نوروز وصف كرده اند. آنها نوروز را روز پديد آمدن روشنايي مي دانند و شايد به همين دليل است كه در چهارشنبه سوري آتش مي افروزيم.
شاعران كلاسيك ومعاصر. ارزشهاي اخلاقي و اسلامي نوروز را در اشعار خويش بيان كرده اند و زنده شدن طبيعت و رويش دوباره گلها و گياهان را مصداقي از روز قيامت و زنده شدن انسانها عنوان كرده اند.

مثلا هاتف اصفهاني گفته است:
همايون روز نوروز است امروز به پيروزي
به او رنگ خلافت كرده شاه لافتي ماوا

طرب اصفهاني:
عيد ظهور سلطنت ظاهر علي است
كز فر او ببالد هم تاج و هم كمر


/ 0 نظر / 14 بازدید