استاد سيدجعفر شهيدي درگذشت

ا

استاد دکترسيدجعفر شهيدي فرزند سيدمحمد سجادي كه از دانشمندان و مفاخر بزرگ ادبي ايران به‌شمار مي‌رفت، در سال 1297 هجري شمسي در شهر بروجرد به دنيا آمد.
وي دوران تحصيل ابتدايي و اندكي از متوسطه را در بروجرد و سپس ادامه آن را در تهران به پايان رسانيد.


نام خانوادگی استاد شهيدي قبلا سجادي  بود كه بعدها تغيير شهرت داده و با نام شهيدي در مراكز علمي و دانشگاهي شهرت پيدا كردند.


ایشان چند سالي را براي خواندن درس طلبگي در قم سپريکردند و محضر آيت‌الله بروجردي و بسياري از مراجع و بزرگان ديني را درك كردند. برخورد با شادروان محمد معين باب آشنايي و معرفي وي ایشانرا با استاد معین گشودو ایشان بااخذ درجه دكتري زبان وادبیات فارسی با امتياز والا به استادي دانشكده ادبياترسیدند و 
بعد از مرگ استاد مرحوم معين، شهيدي مسئوليت اداره سازمان لغت‌نامه دهخدا را بر عهده گرفت. او در زمينه‌هاي ادب عرب و فارسي استادي بنام بود و درك محضر و مجالست  استاداني نظير بديع الزمان فروزانفر، دهخدا، جلال همايي و محمد معين اعتبار علمي و معنوي او را دو چندان كرده بود وخدمات ارزنده ی وی دراتمام لغت نامه ی دهخدا و شرح مثنوی شریف و ترجمه س نهج البلاغه ُهرگز از خاطر اهل ادب و فرهگ فراموش نخواهد گشت.


تأليفات و مقالات علمي و ادبي اين استاد بزرگ فراوان است كه از جمله آنان مي‌شود به اين آثار اشاره كرد: زندگينامه ابوذر غفاري، انقلاب بزرگ، زندگي حضرت سجاد (ع)، زندگاني حضرت فاطمه (س)، زينب (س) شيرزن كربلا، محدوديت در اسلام، جنايتكاران چه مي‌انديشند، تصحيح و حاشيه بر كتاب دره نادره، ميرزا محمد خان استر آبادي كه از نثرهاي مصنوع متكلف است و تعليقات شهيدي بر آن و بررسي دقايق و مشكلات تنها با خامه قدرتمند وي توانست مقبوليت عامه پيدا كند.

استادشهيدي تا پيش از بيماري‌اش در مقطع دكتري ادبيات فارسي چند ساعتي را به افاضه علمي مشغول بود و بقيه اوقات را در سازمان لغت‌نامه دهخدا به نظارت و مديريت سپري مي‌كرد.

 

/ 3 نظر / 8 بازدید
سعيد۳۱۳

ما هم بسيار متاثر شديم از درگذشت استاد سيدجعفر شهيدي . اگر قابل دونستين به وبلاگ من هم سری بزنيد

مهسا کلانکی

سلام استاد سال‌ها در کعبه و بت‌خانه می‌نالد حیات تا ز سر عشق یک دانای راز آید برون

جستجوگر

با عرض سلام خدمت شما مدتي است كه با اثار جناب استاد شهيدي اشنا شده ام. با توجه به اينكه شروع تحقيقات اعتقاديم را از بعد تاريخي اغاز نموده ام و در اين دوره مطالعاتي از كتاب تاريخ تحليلي السلام استاد شهيدي نيز استفاده نموده ام ، از شما درخواست دارم تا هر عبارتي كه بتواند به ايجاد اطمينان اينجانب به متون كتاب و مستند بودن ان بيانجامد و يا از خصوصيات استاد كه بتواند دقت نظر ايشان در نوشتن اثار نمايان كند را براي اينجانب ارسال نماييد با تشكر